Turistika v okolí našeho ubytování

Jasnou odpovědí na otázku, co dělat v okolí našeho ubytování, je poznávat krásy Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Pokud hledáte inspiraci, kam vyrazit a co zde dělat, přišli jste na správné místo.

Troufáme si prohlásit, že oblast Kokořínska patří mezi nejzajímavější regiony celé České republiky. Lákat vás budou hluboké lesy, hrady, skalní útvary a mnoho dalšího. Pro nadšence historie můžeme nabídnout nedaleký hrad Kokořín a pověstmi opředený hrad Houska. Kokořínsko je proslulé pro svoje pískovcové útvary, ideální cíle pro procházky nebo výlety na kole. Jmenujme například Pokličky, Obra a Žábu či Faraona. Chybí vám pohled z ptačí perspektivy? Pak neváhejte a navštivte rozhlednu na Vrátenské hoře. Nepřeháníme, když označíme Kokořínsko také za houbařský ráj. Nebojte se nás zeptat na dobré „fleky“, i když ty nejlepší vám pravděpodobně jen tak neprozradíme.

Za zmínku stojí také město Mšeno, viz sekce Koupání a oficiální stránky Mšena, a město Mělník, které vás může zaujmout zámkem, studnou nebo soutokem Labe s Vltavou.

Skalní útvar Pokličky Skalní útvar Pokličky Skalní útvar Obr a žába Skalní útvar Opice v Debři Hrad Kokořín

Koupání v okolí našeho ubytování

Po vašich sportovních aktivitách nebo během horkého letního dne byste určitě ocenili osvěžení. V našem okolí máte hned dvě výborné možnosti: přírodní koupání v rybníce Harasov a koupaliště Mšeno.

Kolem rybníka Harasov jste s velkou pravděpodobností projížděli na cestě k nám. Nachází se necelých 8 kilometrů na hlavní silnici směrem na Mělník. Obklopen mohutnými skalami a krásnou přírodou je Harasov vyhledávanou lokalitou pro široké okolí. Pokud to teplota vody dovolí, můžete tam často potkat i nás. Písečná pláž pro děti, travnaté plochy na opalování, parkoviště a v sezóně stánek s občerstvením, to vše a více vás čeká při návštěvě Harasova. Na podzim se okolní lesy zbarví do tisíce barev a v kombinaci s jejich odrazem na vodní hladině nemůžete nezískat krásnou fotku či vzpomínku.

Pokud vás představa ryb, leknínů a neprůzračné vody doslova děsí, pak můžeme nabídnout neméně lákavou variantu koupaliště ve Mšeně. Šest kilometrů opačným směrem než Harasov najdete městské lázně postavené ve stylu art deco. Nyní areál slouží jako veřejné koupaliště a splňuje vše, co byste od koupaliště očekávali. Dalším argumentem pro návštěvu může být také fakt, že se tu natáčela scéna z českého filmu Rebelové (2001).

Rybník Harasov Koupaliště ve Mšeně

Cyklotrasy v okolí našeho ubytování

Milovníci horských kol si v Kokořínsku přijdou na své. Dobře značené cyklotrasy všemožných obtížností a délek uspokojí snad všechny zájemce, ať už jde o rodinu s dětmi nebo amatérské závodníky. Ve spolupráci s místním odborníkem jsme pro vás připravili pár zajímavých tras. Čísla v závorkách jsou označení stezek.

První trasa má zhruba 10 km. Z Vojtěchova vyrazíte po silnici směrem na Mělník, až dorazíte na Pokličky (143). Po prohlédnutí Pokliček pokračujete po silnici a vydáte se vzhůru ke Kokořínskému hradu (0010). Z hradu sjíždíte do obce Kokořín a projíždíte Šemánovickým dolem (0011). Za zmínku stojí jeskyně Klemperka. Dále směřujete na Dobřeň (0012) a z Dobřeně do Jestřebic. Zde stojí za návštěvu Jestřebické pokličky. Z nich už je to do Vojtěchova, co by kamenem dohodil.

Druhá trasa je dlouhá zhruba 20 km. Opět začínáte po silnici až na Pokličky. Z nich ovšem projíždíte Močidly až do Mšena. Ze Mšena se Debří dostáváte k rozcestníku Na Rovinách. Odtud směřujete na Ráj (143) a dále na Brusné (143). Vaším cílem je Vrátenská hora (0003), na kterou se dostanete skrz Příbohy a Libovice. Na Vrátenské hoře rozhodně navštivte rozhlednu a až budete připraveni, vyrazte do Nosálova (143,0001). Kružským dolem (0001) se dostanete do Vojetína a dále pak na hrad Houska (0002). Pokud se vám temné síly, obývající Housku, nestanou osudnými, se v Tuboži (211) napojíte na cestu až do Ráje (143). Vojtěchov je pak už skoro na dohled.

Pokud i to je málo, můžete vyzkoušet 30-40 kilometrovou cestu. Z Vojtěchova vyrazíte do Planého dolu, odkud pokračujete do Střezivojic. Dále pak přes Dražejov do Nedvězí. Následuje Rač, Nové Osinalice, Tupadly, Želízy a Zimořský důl. Odtud vás již čeká obec a hrad Kokořín. Poslední zastávka před Vojtěchovem už jsou pouze Pokličky.

Pro odvážnější jedince nabízíme 50 km trasu. Z Vojtěchova směřujte na Ráj a odtud na Tubož (211). Zámeckou cestou se dostanete na hrad Houska (0003) a z rozcestníku Houska se vydáte do Vojetína (0001). V Kružském dole se napojíte na zelenou, která vás dovede až na Pankrác. Z Pankráce vás žlutá dovede na rozcestník U Maršů. Modrou pokračujte do Valdštejnska a dále na Bezděz. Z Bezdězu se dostanete červenou do Ždáru, dále pak na Kruh a až k rozcestníku Houska. Z Housky směřujte na Příbohy (0001) a dále do Ráje (143). Pokud jste v tento moment vyčerpáni, tak máte štěstí, protože nyní už jen dojíždíte do Vojtěchova.

Pokud i poslední zmiňovaná trasa je pro vás procházkou růžovou zahradou, rádi vám poskytneme kontakt na autora těchto tras, který vás s radostí vezme s sebou na Extreme Bike Kokořínsko.

Výborným zdrojem je také mapa KČT Mělnicko a Kokořínsko.

Horolezectví

Přítomnost velkého množství skalních útvarů přispívá k oblíbenosti horolezectví v oblasti Kokořínského dolu. Od nejbližších skal vás bude dělit pouze několik minut chůze od našeho ubytování. V nedalekém Mšeně se také nachází indoorová horolezecká stěna. Rádi vám ji v případě zájmu zamluvíme.

Skála poblíž Vojtěchova Skála poblíž hospody U Grobiána